Založení sboru a první zmínky

Historie hasičů v Rudolticích sahá již do roku 1872, kdy podle kroniky došlo k založení sboru dobrovolných hasičů. Do té doby v Rudolticích fungovali obecní hasiči. V roce 1887 sloužila jedna místnost ve škole jako spořitelna a současně jako spolková místnost hasičskému sboru. V letech 1887 a 1914 se v Rudolticích konali okresní spolkové slavnosti dobrovolných hasičů. 29. června 1929 byla místním hasičům slavnostně zakoupena motorová stříkačka (viz. fotografie). Protože v této době byla obec osídlena z velké části německými obyvateli, byly i členové sboru německé národnosti.

Hasičský sbor po druhé světová válce

Po druhé světové válce, v roce 1945 došlo v tehdejším Československu k masivní odsunu německého obyvatelstva a tím i k odsunu původních členů sboru dobrovolných hasičů. V roce 1947 se hasičský sbor z Rudoltic účastnil likvidace požáru v Lanškrounské firmě W. Reinshagen (dnešní ORPA Papír a.s.). Téhož roku se v Rudolticích koná první poválečný hasičský ples. V roce 1950 vlastnil sbor dobrovolných hasičů hasičské auto, které vzniklo přestavbou ze staršího osobního automobilu. Téhož roku byla karosárnou v Lukavicích předělána karoserie vozu. V roce 1964 byla na hasičskou zbrojnici instalována siréna, která sloužila ke svolávání hasičů.